11.09 > 20:00 | wystawa 11–18.09
Stary Browar
Wernisaż wystawy: 11.09.2021, godz. 20.00
Miejsce wernisażu: Stary Browar, Słodownia +2, Poznań
Wystawa czynna: 11-18.09, godz. 12.00-20.00
miejsce ekspozycji wystawy: Stary Browar, Słodownia +1
Wycinanki, czyli nieustające poszukiwania codzienności, to projekt w którym interesuje nas pytanie o to, czy codzienność może stać się źródłem współczesnej tradycji ludowej. Wycinanki to również narracyjne migawki z życia. Grzebień, chusteczka, wspomnienie stają się dla artystów biorących udział w wystawie punktem wyjścia do opowiadania o potoczności; o strumieniu życia; o doświadczeniu; o relacji między przedmiotem, a człowiekiem.
CUKRY (Agnieszka Kocińska; Karolina Głogowska; Lena Witkowska; Dawid Opaliński);
CUKRY to projekt muzyczny, który powstał w 2017 roku, w małej kuchni w Warszawie przy białym stole. CUKRY w warstwie muzycznej nawiązują do harmonii tradycyjnych, polskiego psychorapu lat 90., idąc w stronę transowych elektronicznych brzmień. Treściowo poruszają się po przestrzeniach wiejsko-miejskich, przywołując wspomnienia, opowiadając dziewczyńskie historie w poetycki i równocześnie podwórkowy sposób. Mając w swoim doświadczeniu historie wykluczeń, włączają do dyskursu to, co wyparte i zapomniane, a przeczuwane i dobrze znane. Trzy pyskate białe wokale, gitara ze smyczkiem, altówka, perkusjonalia, wyszczekane teksty. Gęsta muza w równowadze z ciszą i miękkością, ruch i stany performatywne. Do CUKRÓW dołączył Dawid Opaliński, który aranżuje brzmienia elektroniczne i perkusyjne do utworów. CUKRY to połączenie inspiracji muzyką tradycyjną – kurpiami, polską poezją i rapem lat 90-tych. Na wystawie zostanie pokazany wybór filmów dokumentujących performensy grupy.
Zuzanna Bodzoń pochodzi z wioski na granicy Trójmiasta i Kaszub. W 2021 r. obroniła dyplom licencjacki na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Kontynuuje studia magisterskie na tym samym kierunku. Posiada wiele zainteresowań, a swój czas wolny spędza w naturze lub wirtualu. W ramach wystawy Wycinanki, Zuzanna Bodzoń zaprezentuje projekt pt.: Hiperlogia.
Prezentowany na ekspozycji projekt Hiperlogia to wielopoziomowa i wieloetapowa podróż. Jej celem jest odkrycie autonomii życia przedmiotów. Praca artystyczna składa się z wielu obiektów wykonanych w różnych mediach: od tekstu poprzez obiekty rzeźbiarskie do wirtualnej rzeczywistości: VR. Obiekty te – niczym geologiczne warstwy lub archeologiczne fragmenty – układają się w historię o relacjach człowieka z artefaktami, naturą, przyszłością oraz samym sobą. Praca jest realizacją dyplomu licencjackiego w Pracowni Transmediów na Wydziale Intermediów w Katedrze Metod Sztuki w 2021 r. Promotorem dyplomu jest dr Mariusz Sołtysik.
Kuratorka: Ela Wysakowska-Walters
https://elawwalters.wordpress.com/
Wykładowca na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowy włóczęga i poszukiwacz. Lubi stan niejasności, bycia na granicy.