16.09 | 18:00–20:00
Centrum Kultury Zamek
16 września 2021 (czwartek)
godz. 18.00-20.00
miejsce: Kino Pałacowe, Centrum Kultury Zamek
kuratorka: Aleksandra Ławska
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona!
Obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny dostępny: https://bit.ly/pdf21
Już po raz trzeci Short Waves Festival będzie gościć ze swoim programem krótkich metraży na Poznań Design Festiwal, przedstawiając filmową interpretację głównych haseł Festiwalu, które w tym roku brzmi Zakorzenienie. Inspiracja Tradycją. Tradycja w ujęciu twórców wybranych filmów krótkometrażowych stanowi raczej punkt wyjścia do konfrontacji z dotychczasowymi procesami kształtującymi ich uniwersum. Czerpiąc z przekazywanych treści kulturowych budują swoje własne systemy wartości, silnie czerpiąc z potencjału tradycji jako źródła poczucia przynależności, bezpieczeństwa i kolektywności. Spoglądając w przeszłość bohaterowie jednak nieprzesadnie zanurzają się w odmętach sentymentalizmu, a raczej zauważają siłę w nadchodzących zmianach lub znajdują komfort w tym, co im znane. Design w rozumieniu projektowania osadza się w programie mocno na budowaniu społeczności i relacji w strukturach zawodowych, jak i prywatnych, zapraszając m.in. do szkoły artystycznej w Norwegii, gdzie przyglądają się transformacjom procedur instytucjonalnych; do Miami, by odkryć design jako formę przezwyciężania żałoby; do Kosova, w którym architektura silnie wiąże się z zakorzenionymi wartościami rodzinnymi; do Francji, by zanalizować przeobrażenia tradycji z terytorium, a także do maleńkiej wioski w Portugali, która staje się hołdem wobec zanikających kultur. Wiele perspektyw i jeszcze więcej emocji podczas oglądania charyzmatycznych bohaterów wyselekcjonowanych animacji, fabuł i dokumentów krótkometrażowych. Zapraszamy!
Twórcy filmu podążają za trzema uczestnikami T-Ball w Miami, gdzie ludzie gromadzą się, by zaprojektować koszulki oraz innowacyjne projekty odzieżowe dla uczczenia pamięci ich zmarłych bliskich.
„Manifesto” to fikcyjna historia szkoły artystycznej, która na pierwszy rzut oka funkcjonuje jako instytut sztuk pięknych, który jest częścią dużego uniwersytetu. Jednak potajemnie instytut działa jako autonomiczna szkoła eksperymentalna z własnymi zasadami nauczania, ewaluacji, sprawozdań, planowania, rekrutacji oraz zarządzania.
Bracia i synowie, którzy mieszkaja za granica budują identyczne domy, by wyrazić równość i jedność z rodzina. Pełen empatii portret rodzin, które w wyniku potrzeb ekonomicznych są rozdzielone i egzystują w obcych kulturach.
Ziemia się trzęsie, popiół spada z nieba i jeszcze ten ogień, którego strażacy nie są w stanie ugasić. mieszkańcy wsi postanawiają schronić się w lesie. Otoczeni dzikimi zwierzętami, rozpoczynają nowe życie.
Ostatni mieszkańcy wioski nie chcą utonąć w zapomnieniu. W świecie, w którym nade wszystko ceni się postęp, ten dom unosi się na powierzchni.
Łączny czas: 85’